Marně přemýšlíte, jak na mastné vlasy? Ať děláte, co děláte, nedaří se vám přijít na to, kde je chyba? Přes veškerou snahu zkrátka netušíte, proč se vaše vlasy mastí více než je zdrávo? No, věc je zřejmě složitá. Možná ale, že jste na to jen šli ze špatného konce. Příčiny těchto potíží totiž bývají různé a objevit tu „pravou“ dá někdy docela práci. Ale nevadí! Následující řádky vás snad konečně navedou správným směrem.
Ukážeme vám, které faktory ovlivňující kvalitu porostu vaší hlavy jsou nejdůležitější. Díky tomu lépe zjistíte, co je špatně. A nepříjemný problém nakonec zvládnete vyřešit. Nevěříte?
Obsah
Jak na mastné vlasy? Nejprve odhalte příčinu!
Mastí se vám vlasy? Jsou nevzhledné a nedaří se vám z nich vyčarovat žádný, byť jen trochu přijatelný účes? To je samozřejmě velká nepříjemnost. Jak ale zřejmě dobře víte, jen málo věcí se děje zcela bezdůvodně. Za každým problémem se zkrátka skrývá nějaká příčina. Příčina, kterou musíte odhalit. Jinak vaše šance, že se s neutěšeným stavem vlasů s úspěchem poperete, zůstanou mizivé. Musíte zkrátka přijít na to, v čem je problém. Jinak se asi nepohnete z místa.
Potřebujete s tím trochu pomoct? Hodilo by se vám několik rad a tipů, které vycházejí ze zkušeností odborníků, ale i obyčejných lidí, kteří se se stejným problémem už zvládli vypořádat? Hned vám je nabídneme!
5 faktorů, které lze považovat za klíčové
Krásné a zdravé vlasy by chtěl mít asi každý. Pro celkový vzhled člověka jsou totiž velice důležité. Někdo to má v tomto ohledu jednodušší, a to třeba díky genům, jiný je naopak rád, že má na hlavě alespoň něco. A přijít o kštici docela? S tím se většina lidí vypořádává dlouho a složitě. Váš problém je ve srovnání s něčím takovým přece jen snesitelnější. Řešení si však přesto zaslouží.
Z jakých příčin se vaše vlasy mastí? Co za tím může být? Toto je pět klíčových faktorů, které k tomu nejčastěji přispívají:
- Genetická výbava
- Hormonální nerovnováha
- Životní styl
- Nevhodná péče
- Špatná výživa
Geny nebo jen hormonální nerovnováha?
Věděli jste, proč mají lidé vlasy? Že nám na hlavě nezačaly růst jenom tak? Nedílnou součástí našeho těla a naší osobnosti jsou už odedávna. A nedej bože, pokud s nimi není něco v pořádku! Trápí vás nadměrná produkce kožního mazu? Možná jsou za tím geny. A možná „jen“ hormonální nerovnováha. Podívejte se:
- Vaše genetická výbava – to je něco, co zkrátka neovlivníte. Pokud jste od přírody nastaveni tak, že vaše tělo produkuje více kožního mazu, mnoho s tím nenaděláte. Zkuste se ale přesto poradit s trichologem. To je odborník, který se na vlasy specializuje. Naštěstí existují prostředky, jimiž lze projevy nadměrné produkce kožního mazu alespoň mírnit. Tricholog vám nepochybně něco vhodného doporučí
- Hormonální nerovnováha – se může projevovat různě. Třeba právě vyšší produkcí kožního mazu, což se pak „podepíše“ na vaší kštici. Během dospívání se záležitost týká obou pohlaví. Specificky ženským problémem je pak během těhotenství, případně v období menopauzy. Situaci vám může opět ulehčit porada s odborníkem
Přestaňte vlasům škodit!
Jak žijete a také to, jakou péči svým vlasům dopřáváte. Dva faktory, které ovlivňují kvalitu „kadeří“ významně. Posuďte sami, zda se vás následující věci týkají nebo ne. Pokud ano, přestaňte svým vlasům škodit!
- Životní styl – ovlivňuje fungování celého těla, produkci kožního mazu nevyjímaje. Kouření nebo i jen dlouhodobější pobyt v zakouřeném prostředí mohou být velkým rizikem. Stejně tak konzumace alkoholu a samozřejmě také dlouhodobý stres. Tomu všemu se rozhodně snažte vyhnout!
- Nevhodná péče – někdy napáchá velké škody. Nekvalitní šampony a kondicionéry, příliš časté mytí (zejména v moc horké vodě), časté česání a vůbec jakékoliv doteky, nadměrné používání fénů a dalších „pomocníků“. To jsou věci, jichž byste se měli vyvarovat!
Význam výživy nepodceňujte!
O tom, že je výživa pro tělo důležitá, asi nepochybujete. To, co člověk konzumuje, se nakonec projeví nejen uvnitř, ale samozřejmě také na povrchu. Žlázy, které maz produkují a které tedy mají vliv i na to, v jakém stavu jsou vaše vlasy, zvyšují svou aktivitu například tehdy, když jíte hodně slaných potravin nebo si dopřáváte moc smažených pokrmů. Příliš sladkého je rovněž na škodu. Omezte tuky, sůl i cukry! Nemusíte se svých oblíbených dobrot vzdávat docela. Jen pamatujte na staré dobré pravidlo. Všeho s mírou!
Jak dlouho vás mastné vlasy trápí? A řešíte to sami nebo jste se už zkoušeli s někým poradit?