Prodáváte byt v Brně? Poradíme vám, jak se vyhnout nejčastějším chybám!

//Prodáváte byt v Brně? Poradíme vám, jak se vyhnout nejčastějším chybám!

Pokud máte na prodej byt v Brně, můžete si přijít na velmi slušné peníze. Trh s nemovitostmi v České republice zažívá v posledních letech nebývalý růst. Ceny bytů a domů dosáhly historických maxim, a právě Brna se to týká obzvláště. Toto město se stalo po Praze druhou nejdražší destinací v zemi. Díky tomu mohou majitelé nemovitostí při správném postupu získat velmi zajímavé částky, pokud se rozhodnou k prodeji. Aby se však vyhnuli zbytečným chybám a maximalizovali svůj zisk, je důležité dodržovat několik klíčových pravidel. 

Chcete svůj byt prodat co nejvýhodněji? Poradíme vám, jak na to.

 

Prodáváte byt v Brně? Ceny jsou velmi vysoko!

Za poslední dekádu ceny nemovitostí v České republice prudce vzrostly. Hlavními důvody tohoto růstu jsou enormní poptávka po bydlení, relativně nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů, které tu ještě v minulých letech byly, a také omezená nabídka nových bytů. Pravda ale je, že bytů se nedostává téměř v celé Evropě. Nejsme v tom tedy zdaleka sami. 

A proč rostou ceny zejména ve velkých městech? Lidé se tam stále více stěhují, třeba za prací a studiem, což ceny nemovitostí v Praze, Brně nebo třeba v takové Olomouci žene až do astronomických výšek. V Brně je tento trend skutečně velmi výrazný. Ceny bytů zde rostou rychleji než v mnoha jiných částech republiky. Kromě vysoké poptávky po bydlení je důvodem také poměrně dobrá ekonomická situace ve městě. Prodej bytu v Brně tedy může být pro vás jako pro majitele velmi výhodný, pokud víte, jak na to.

Druhá nejdražší destinace?

Brno je hned po Praze nejdražším městem v České republice, pokud jde o ceny nemovitostí. Toto statutární město je nejen kulturním a univerzitním centrem, ale také sídlem mnoha významných firem a institucí. To přitahuje nejen české, ale i zahraniční investory a samozřejmě také běžné zájemce o bydlení. Vysoká poptávka a omezená nabídka nových bytů vedou k tomu, že ceny nemovitostí v Brně jsou a zřejmě ještě dlouho budou na velmi vysoké úrovni. Celý trh s nemovitostmi tím však poněkud trpí. Lidé by kupovali, ale bydlení je zde zkrátka příliš drahé.

Chcete zde prodat byt? Abyste našli solidního kupce a celý obchod proběhl hladce a za příznivou cenu, je důležité vyhnout se častým chybám, které mohou celý proces zkomplikovat.

 

3 nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí

Při prodeji bytu se často opakují stejné chyby, které mohou snížit prodejní cenu nemovitosti nebo zpomalit celý proces. Podívejme se na 3 věci, ve kterých lidé chybují asi nejčastěji Tady jsou:

 1. Jednou z nejčastějších chyb je špatné nacenění bytu. Příliš vysoká částka může odradit potenciální kupce, zatímco příliš nízká cena znamená zbytečnou ztrátu peněz.
 2. Další chybou je nedostatečná příprava bytu na prohlídky. Nepořádek, osobní věci nebo nedostatečná údržba mohou negativně ovlivnit první dojem zájemců. Proto je důležité byt vždy pečlivě připravit a případně i investovat do menších oprav či estetického vylepšení. 
 3. Důležitá je také správná inzerce. Zdaleka ne každý majitel ví, jak nebo kde svůj byt nabídnout, aby přilákal pozornost co největšího počtu zájemců.

Jak stanovit optimální cenu?

Jak jsme už řekli, ceny bytů neustále rostou. S ohledem na to je správné nacenění vašeho bytu pro jeho úspěšný prodej obzvláště důležité. K tomu je třeba provést důkladný průzkum trhu a zjistit, za jaké ceny se prodávají podobné byty v dané lokalitě. Pomoci může také konzultace s realitním makléřem, který má obvykle dobrý přehled o aktuální situaci na trhu a může vám poskytnout cenné rady. A obvykle je vůbec nejlepším řešením svěřit realizaci celého obchodu právě nějakému profesionálovi. 

Při stanovení ceny bytu je důležité zohlednit jeho stav, velikost, polohu a vybavenost. Někdy může být výhodné nabídnout byt za mírně nižší částku, abyste přilákali více zájemců a zvýšili tak pravděpodobnost rychlého prodeje.

 

První dojem často rozhoduje

Při prodeji bytu hraje klíčovou roli první dojem. Zájemci se často rozhodují už během prvních minut prohlídky. Proto je důležité, aby byt vypadal co nejlépe. Zde je několik tipů, jak připravit byt na prohlídky:

 • Uklízení a odstranění osobních věcí
 • Opravy drobných nedostatků
 • Vymalování stěn neutrálními barvami
 • Vytvoření příjemné atmosféry (například pomocí květin nebo vůně)
 • Dobré osvětlení a větrání

Jak přilákat co nejvíce zájemců

Aby byl váš byt viditelný pro co nejvíce potenciálních kupců, je důležité ho efektivně inzerovat. K tomu lze využít různé kanály, jako jsou realitní portály, sociální sítě nebo inzerce v klasických novinách. Kvalitní fotografie a podrobný popis bytu jsou pro realizaci obchodu klíčové! Důležité je také pravidelně aktualizovat inzerát a být připraven na rychlou komunikaci se zájemci. Čím lépe bude váš byt prezentován, tím větší šanci máte na úspěšný a rychlý prodej.

 

Pozor na právní aspekty!

Prodej bytu není jen o nalezení kupce a o vyjednání zajímavé ceny. Je také důležité mít na paměti právní aspekty, které s tím souvisejí. Patří sem příprava a podepsání smlouvy o budoucí kupní smlouvě, samotné kupní smlouvy a následně i její vklad do katastru nemovitostí. Pokud jste obchod nesvěřili do rukou makléře, je dobré konzultovat tyto kroky s právníkem nebo notářem, aby vše proběhlo hladce a podle zákona. Navíc je třeba mít připravené všechny potřebné dokumenty, jako průkaz energetické náročnosti, jelikož náklady na energie dnes řeší v podstatě všichni, ale samozřejmě také doklady o vlastnictví a další věci. 

 

Chcete obchod svěřit makléři a nevíte, jak ho vybrat?

Pokud se rozhodnete využít služeb realitního makléře, je důležité vybrat si toho správného. Dobrý makléř může výrazně usnadnit celý proces prodeje a pomoci vám získat co nejvyšší cenu za váš byt. Při výběru makléře je dobré zvážit následující věci:

 • Zkušenosti a reference
 • Znalost místního trhu
 • Profesionální přístup a dobrá komunikace
 • Srozumitelná smlouva o poskytování služeb

Za byt v Brně, je-li v alespoň v trochu přijatelném stavu, můžete dnes inkasovat velice zajímavé peníze. Samozřejmě v případě, když se dokážete vyhnout zbytečným chybám.

 

Co myslíte, zvládnete to? Nebo raději svěříte obchod do rukou zkušeného profesionála?